bajania na temat

Hydroponika

Rośliny zwykle rosną w glebie. Jednakże okazuje się, że nie jest ona konieczna dla ich wzrostu. Świetnie radzą sobie na substytutach gleby a nawet bez niej! Te alternatywne sposoby uprawy to hydroponika i aeroponika.

Im więcej czytałem o bezglebowej uprawie roślin tym silniejsze miałem przeczucie, że pozwala na uzyskanie plonów o jakości przewyższającej uprawy ekologiczne. Postanowiłem więc to sprawdzić eksperymentalnie.

Przygodę zacząłem od truskawek. Sadzonki nabyte w Tesco po oczyszczeniu z ziemi umieściłem w perlicie. Dno doniczki wyłożyłem gazą i w osi doniczki umieściłem knot z gazy aby ułatwić rozprowadzanie roztworu. Parę dni zajęło truskawkom zorientowanie się, że roztaczają się przed nimi korzystne perspektywy. Kiedy tylko wyszło kwietniowe słońce truskawki zrobiły to:

Hydroponiczna truskawka

Hydroponiczna truskawka

Rośliny nie potrzebują dużo do szcześcia. Gwarantem szczęścia jest słońce, woda i 17 składników mineralnych. Medium, w którym umieszczone są ich korzenie powinno mieć odpowiedni współczynnik pH a roztwór je opływający odpowiednie stężenie różnych składników. Pomocą służy Internet a także zawierająca interesujące informacje seria „Integrowana produkcja” wydana przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Zacząłem też hodować bazylię bezpośrednio z nasionek. Czekam z niecierpliwością na możliwość organoleptycznej weryfikacji hipotezy.

Hydroponiczna bazylia

Hydroponiczna bazylia na wełnie mineralnej

Reklamy

Comments on: "Hydroponika" (6)

 1. W sumie nic odkrywczego. Pewnie każdy z czytelników musiał kiedyś w przedszkolu albo podstawówce wyhodować fasolę w słoiku, również bez gleby.

 2. Hehe gratuluje wytrwałości w drążeniu tematu. Czy nawozy podajesz naturalne (prosto od krowy, świni), czy raczej rozpuszczasz granulki zakupione w pobliskim markecie?
  Nie wiem czy dzięki uprawie dwóch roślinek można już Cię tytułować rolnikiem 😛
  Pozdrowienia!

  • Mateusz: należę do tych, których przygoda z fasolą ominęła. Tego pracownika NASA najwyraźniej też : )

   Łukasz: wlewam nawóz roślinny w płynie. Nie posiada on wprawdzie wszystkich mikroelementów a wapnia nie ma wogóle. Na szczęście kranówka obfituje w różne dodatkowe składniki. Wapnia ma podobno 100mg/l.

 3. Luki77gd said:

  Wapń jest jak mi się zdaje przede wszystkim regulatorem kwasowości podłoża, więc jeśli „utrzymujesz” odpowiednie PH dla rośliny to będzie ok. Złe PH podowuje, że mikroelementy stają się dla rośliny „niedostępne” i przez to rośnie dużo słabiej. Jak sie nie myle PH dla większości roślin powinno być >5. 🙂

 4. Sorry for answering in english, I was reading your blog through a translator 😉

  @Mateusz A. (and all others)
  you might be interested in
  http://en.wikipedia.org/wiki/Aeroponics
  which is like hydroponics, but using air as the growth medium 😉

  it’s harder (and more expensive?) to implement this than hydroponics though.

 5. jako źródło wiedzy o hydroponice polecam książkę „Jak uprawiać rośliny bez ziemi”, Renate Muller. Uprawa roślin bez ziemi, czyli hydroponika niesie ze sobą szereg korzyści i udogodnień dla stosujących tą metodę uprawy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: